
Bengt Ågerup blev Entrepreneur of the Year 2001, bara sex år efter starten av Q-med. Mest har priset uppmärksammats i USA, menar Bengt Ågerup.
Bengt Ågerup har ett förflutet som doktor i fysiologi med inriktning på njurfunktioner. Men det var med NASHA – Non-Animal Stabilized Hyaluronic Acid – som han fann sin bana och NASHA blev starten på företaget Q-Med, där Bengt är vd tillika grundare.
Q-Med har på nio år utvecklats till ett snabbväxande och lönsamt företag, som utvecklar, producerar och marknadsför medicinska implantat. NASHA används världen över bland annat vid kosmetiska ingrepp, ansträngningsinkontinens och skador vid trafikolyckor.
– Starkt förenklat kan man säga att NASHA slätar ut och täpper till. Det enda som fanns på marknaden tidigare var kohudsextrakt och det fungerade inte särskilt väl.
Att bli utsedd till Entrepreneur of the Year var oerhört hedrande, tycker Bengt:
– Bara att vinna för Uppland var fantastiskt. Att jag skulle vinna för hela riket hade jag inte en tanke på!
Världsfinalen, säger Bengt Ågerup, var bara den värd att ställa upp för.
– Så mycket spännande människor tror jag aldrig mer att jag möter på ett och samma ställe. Det var en fantastisk upplevelse och ett suveränt arrangemang.
Priset har betytt mycket internt, men störst betydelse har det haft utomlands:
– Framför allt i USA har jag fått många positiva kommentarer kring priset. Helt klart är Entrepreneur of the Year betydligt större i många andra länder än i Sverige, hur stort kan vi nästan inte föreställa oss.