Comunicat de presă

3 nov. 2023

Băncilă, Diaconu și Asociații, societate afiliată EY România, şi-a extins echipa de consultanță prin recrutarea avocaţilor Irina Corcoveanu și Raluca Teodorescu

Persoană de contact pentru presă
EY Romania

Multidisciplinary professional services organization

Teme conexe Law

Irina Corcoveanu, avocat cu experiență de peste 15 ani la cel mai înalt nivel, se alătură echipei Băncilă, Diaconu și Asociații și va coordona practica de Concurență, Telecom și Retail.

Anterior, Irina Corcoveanu a făcut parte din echipele unor societăți de avocatură românești și internaționale, precum și din departamentele juridice ale unor multinaționale din sectoarele telecom și retail. 

Ne bucurăm că Irina se alătură echipei noastre. Avem convingerea că expertiza și experiența ei vor fi apreciate de clienții noștri, care au nevoie de asistență juridică din ce în ce mai specializată. Totodată, venirea Irinei Corcoveanu în echipa noastră reprezintă o reconfirmare a angajamentului nostru de a asigura servicii juridice complete, indiferent de specializare ori sector.
Radu Diaconu
Partener Coordonator, Liderul Practicii de Consultanță Juridică în Afaceri, Băncilă Diaconu și Asociații
Am convingerea că, pe lângă pregătirea şi experiența juridică, abordarea multidisciplinară și gândirea strategică sunt imperativele care vor aduce mereu plus valoare clienților noștri. Suntem pregătiți pentru orice provocare și vom asigura suportul necesar atât pentru tranzacțiile internaționale care intră în aria de control a autorității de concurență din România, cât şi pentru securizarea deciziilor de business ale clienților care apelează la serviciile noastre.
Irina Corcoveanu
Coordonator al practicii de Concurență, Telecom și Retail - Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL

Cu o experiență de peste 10 ani în profesia de avocat, Raluca Teodorescu se alătură echipei de consultanță Băncilă, Diaconu și Asociații pentru a consolida și extinde practica de energie & resurse naturale și de mediu a societății. În calitate de Managing Associate, Raluca va coordona sectorul de petrol & gaze din practica de energie a societății, precum și practica de dreptul mediului.

Raluca Teodorescu are o vastă experiență în domeniul energiei și al dreptului mediului, dobândită în timpul colaborărilor sale anterioare cu firme de avocatură prestigioase, cât și ca avocat in-house al unui operator de distribuție de energie electrică, precum și al celui mai mare operator integrat în domeniul petrolier și al gazelor naturale din Sud-Estul Europei.  

În contextul actual al țintelor europene ambițioase pentru energie și mediu, am observat din partea clienților noștri un interes din ce în ce mai crescut pentru aceste două domenii. Prin cooptarea Ralucăi Teodorescu, echipa noastră de avocați se consolidează, precum și expertiza BDA pe aceste două arii de practică. Astfel, împreună cu colegii specializați din EY, le vom putea oferi clienților noștri soluții integrate și personalizate. Ne bucurăm să o avem pe Raluca alături de noi și îi urăm bun venit în echipă.
Andrei Stefanovici
Partener - Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL

Raluca Teodorescu are o experiență profesională semnificativă în proiecte de energie, asistând o varietate de clienți din sectorul energetic, inclusiv producători, distribuitori, furnizori și dezvoltatori de proiecte în legătură cu diverse aspecte de reglementare, precum scheme de finanțare, licențe/ autorizații și aspecte contractuale. De asemenea, ea are o experiență notabilă în aspecte de dreptul mediului și reglementare, precum gestionarea deșeurilor, taxe la fondul pentru mediu, autorizații/ avize de mediu, emisii industriale și investigarea și remedierea poluării. 

Mă bucur să mă alătur echipei Băncilă, Diaconu și Asociații, pentru a dezvolta împreună practica de energie & resurse naturale și de mediu a societății. Acestea sunt domenii extrem de dinamice, cu un cadru de reglementare în continuă schimbare și aflate în centrul atenției mediului de business. Am convingerea că, împreună cu colegii din EY, putem aduce clienților noștri soluții integrate și complete, corespunzătoare nevoilor acestora.
Raluca Teodorescu
Managing Associate - Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL